Roma Reštart
Roma Reštart
Vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska sme v septembri spustili umelecky zameraný projekt s názvom Roma ReštART. Projekt budeme realizovať 9 mesiacov, pričom najvrcholnejšie podujatia sa odohrajú v apríli, počas Medzinárodného dňa Rómov. Koordinátorkou projektu je naša kolegyňa Katarína Šiňanská a administrátorkou Františka Ondrašiková. Vedúcimi mládežnických klubov sú traja naši kolegovia, v Kecerovciach Július Pecha, v Rankovciach Zuzana Majorošová a vo Vtáčkovciach Romana Balogová. Zapojili sme i dvoch odborných lektorov a to umelca Helmuta Bistiku a fotografku Máriu Smoleňovú, z ateliéru Meraja.
Hlavným cieľom projektu je prezentácia rómskej kultúry širokej verejnosti prostredníctvom netradičnej módnej show. Projekt zároveň podporuje myšlienku obnovy zdrojov, spracovania a využitia odpadov.
Prehlbuje výtvarné zručnosti, remeselné zručnosti a umelecké cítenie v skupine rómskych tínedžerov. Veríme, že napomôže k odbúravaniu stereotypov v pohľade na rómsku kultúru.
Primárnou cieľovou skupinou sú 30 mládežníci z 3 obcí kecerovsko-olšavského mikroregiónu (po 10 mládežníkov z každej obce). Mládežníci pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia, naviac z vidieckych komunít. Toto prostredie im neposkytuje dostatočné alternatívy na sebarozvoj. Nemajú možnosti (priestorové ani finančné) ako efektívne tráviť voľný čas, ako sa ďalej vzdelávať, ako plniť svoje sny, či ako realizovať svoje nápady. Svoj život žijú na uliciach. Sú ohrození rôznymi sociálnopatologickými javmi (drogovými závislosťami, zanedbávaním, domácim násilím a pod.). V skorom veku už majú životných partnerov a sú pobádaní svojim okolím uzatvárať partnerské vzťahy, zakladať si rodinu, mať potomstvo. Zapojením sa do projektov im chceme ponúknuť iný spôsob života a životnej perspektívy, získavanie užitočných kompetencií, nadväzovanie nových kontaktov a podobne.
V projekte je naplánovaných viacero aktivít. Začali sme tzv. Intenzívnym ateliérom. Zúčastnilo sa ho 12 vybraných mládežníkov, po štyroch z každého zapojeného mládežníckeho klubu z troch obcí a to z Rankoviec, Vtáčkoviec a Keceroviec. Títo mládežníci momentálne pôsobia v rámci klubov ako mládežnícki lídri na princípe peer aktivizmu. Cieľom pobytu bolo jednak vybraným účastníkom predstaviť projekt a jeho aktivity, motivovať mládež k projektovým aktivitám a jednak realizovať prvý, intenzívny ateliér. V rámci ateliéru sa mladí ľudia naučili pracovať s umeleckým i odpadovým materiálom, vytvorili sa prvé koncepty kostýmov. Súčasťou bol i fotoworkshop, kde sa vytvorili prvé motívy pre budúce veľkoplošné fotografie i fotografie, ktoré sa stanú súčasťou PR materiálov s témou búrania bariér, predsudkov a stereotypov.
Následnou aktivitou je realizácia mládežnických klubov. V každom klube sa stretáva raz týždenne minimálne 10 mládežníkov, ktorí pracujú pod vedením lídrov na princípe peer aktivizmu, a vedúceho klubu. Pracujú na úlohách, ktoré im zadali odborní lektori – vyrábajú kostými a diskutujú o motívoch na fotografie. Neskôr budú mládežníci priamo pracovať na fotografiách. Lídri sa budú pravidelne stretávať s umeleckými lektormi, s Helmutom Bistikom a Máriou Smoleňovou, ktorí im budú zadávať "úlohy", ktoré majú mládežníci plniť počas klubových aktivít. Lektori budú následne konzultovať plnenie úloh.
Ďalšími dvoma aktvitami sú dve vrcholné aprílové podujatia, ktoré nám umožnia atraktívnou formou prezentovať projektové výstupy – Roma Fashion Show - spojená s vernisážou fotografií. Show budeme organizovať v spolupráci s košickými Kasárňami – Kulturparkom. Počas módnej show sa predstavia vytvorené kostými. Kurátorkou výstavy bude spolupracujúca fotografka Mária Smoleňová. Vystavíme fotografie s témou búrania predsudkov a stereotypov. Bližšie informácie o presnom dátume a čase konania Roma Fashion Show budeme ešte medializovať. Všetkých Vás srdečne pozývame.
Veríme, že vďaka realizácii projektu pripravíme nezabudnuteľné podujatia, ktoré prispejú k budovaniu tolerantnejšej spoločnosti.